Historia TPD

 

 

        50  lat bazy kolonijnej  TPD  w Brennie  1957 – 2017

 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI w Jeleniej Górze w roku 1966  nabyło od prywatnego właściciela działkę gruntu, położoną w Brennie, gmina Wijewo, nad jeziorem Białym i porośniętą sosnowym drzewostanem. Wokół cały teren „Ostrowa” otaczają jeziora, połączone kanałami, tworząc bardzo atrakcyjny szlak kajakowy. Obecnie to teren parku krajobrazowego z  wieloma atrakcjami przyrodniczymi i przyjaznym klimatem w okresie letnim. Od 1977 roku  w takim miejscu TPD organizuje kolonie letnie dla dzieci z Jeleniej Góry oraz dawnego województwa i Dolnego Śląska. To miejsce szczególne dla tysięcy dzieci i obecnie już dorosłych mieszkańców Miasta i regionu. Pierwsze turnusy zorganizowane były pod namiotami, praktycznie bez żadnej stałej bazy i zaplecza sanitarnego. Poranna toaleta, po gimnastyce, odbywała się nad brzegiem jeziora – któż z uczestników nie pamięta tych mieszanych zapachów jeziornej wody oraz mydła i pasty do zębów, często w oparach porannej mgły?. Kuchnia polowa, woda nagrzewana w „parnikach”, stoły z desek, własny ekwipunek – harcerskie menażki a wokół sosnowy las, pachnący w upalne dni żywicą i igliwiem. Od 1969 roku rozpoczęto budować murowany pawilon – siłami społecznymi z dużym wsparciem zakładów pracy, instytucji i zaangażowanych społeczników. Z czasem nabyto drewniane pawilony kolonijne, zbudowano niezbędne zaplecze sanitarne, kanalizację i szereg innych obiektów i instalacji. Urządzone zostało także kąpielisko, plaża i pomost nad jeziorem. Zakupione zostały kajaki i sprzęt do pływania, rowery i urządzono boiska sportowe.

Pomimo wielu trudności, skromności warunków pobytowych, sprawą zawsze najważniejszą było to, aby jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z wakacyjnego wypoczynku i przeżyć pod opieką doświadczonej i oddanej kadry pedagogicznej, ratowników oraz pracowników obsługi prawdziwie wakacyjną przygodę. Organizatorzy zawsze dbali o możliwie dobre i obfite posiłki dla dzieci, ciekawy, atrakcyjny program pobytu, bezpieczeństwo i kadrę. Oprócz ośrodka kolonijnego przez wiele lat organizowany był wypoczynek dla dzieci i młodzieży w formie stacjonarnych obozów, usytuowanych po drugiej stronie jeziora. W tym jubileuszowym roku Zarząd Oddziału Okręgowego TPD w Jeleniej Górze chce przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca, zachowanego w pamięci wielu pokoleń.

W każdym z 4 planowanych 14-dniowych turnusów w okresie wakacji 2017 r. chcemy o tym przypomnieć uczestnikom kolonii. Jednocześnie zapraszamy dzieci i ich rodziców o skorzystanie z naszej jubileuszowej oferty wypoczynku. Dzieci zapraszamy na kolonie, ich rodziców i dorosłe osoby do skorzystania z możliwości wypoczynku w domkach wczasowych oraz całorocznym schronisku młodzieżowym. Zachęcamy byłych uczestników kolonii lub obozów w Brennie, organizowanych przez TPD do zaplanowania sentymentalnych wyjazdów i przeżycia we wspomnieniach, spędzone dni i doznane przygody.

Zwracamy się z prośbą do byłych i współczesnych uczestników akcji „wypoczynku wakacyjnego z TPD” w Brennie o przekazanie zdjęć, pamiątek, a szczególnie chcielibyśmy zachęcić do opisania wspomnień, przygód, własnych historii. Dzieci zachęcamy także do wyrażenia swoich wrażeń w formie  prac plastycznych. Przekazane lub wypożyczone materiały zechcemy wykorzystać do przygotowania wystawy lub wydawnictwa, dokumentujących bogatą historię naszej wspólnej działalności na rzecz dzieci i młodzieży. Zachęcamy lokalne Media do objęcia swoistym patronatem i przygotowania informacji i programów, które pozwolą wielu tysiącom mieszkańców wspomnieć własne wakacyjne przygody. Brenno jako niezwykłe i magiczne miejsce dla dzieci i dorosłych jest tego warte.

Jesteśmy otwarci i zainteresowani na współpracę w tym zakresie.

Wszystko wokół się zmienia, rozwija, unowocześnia, jednak my-TPD chcielibyśmy ten szczególny klimat Brenna zachowywać – łącząc poprawę warunków bytowych z tradycyjnymi, sprawdzonymi formami organizacji kolonii i dostarczania dzieciom prawdziwie wakacyjnych przeżyć i przygód.

W ostatnich kilku latach udało nam się we własnym zakresie wykonać szereg prac remontowych , modernizacyjnych i planujemy dalsze. Jednak mamy ograniczone możliwości. Dlatego przy okazji tego Jubileuszu, zachęcamy wszystkich, osoby fizyczne i prawne, które zechcą wesprzeć naszą działalność o przekazywanie wsparcia finansowego lub materiałowego, które przeznaczymy wyłącznie na rzecz poprawy wyposażenia służącego dzieciom w ośrodku w Brennie.

Adres Biura : Jelenia Góra,  Al. Wojska Polskiego 18, tel, 757522800.

 

                                                                                               Za Zarząd Okręgowy TPD

                                                                                                     Ryszard  Wach – prezes

 

 

W załączeniu kilka zdjęć Ośrodka

/autor Ryszard Wach /

HIstoria TPD